חרדות

״אם אתה רוצה שלוות נפש, תפסיק להילחם במחשבות שלך״ – פיטר מקוויליאמס המלחמה האמיתית שיש לנו על בסיס מתמשך אינה עם אדם אחר או עם אנשים אחרים, אלא עם המוח שלנו!

 

חרדות הן מלחמות עם המוח שהן בעיה שרבים מאיתנו סובלים ממנה, ומלחמות כאלה לרוב נמשכות – במשך שנים אם לא במשך רוב החיים. תהיה לכם מחשבה לא משרתת, תקבלו אותה כאמת או כעובדה, ואז תהיה לכם מחשבה לא משרתת נוספת… ועוד אחת… ועוד אחת. זה ממשיך עד שתמצאו את עצמכם מודאגים מאוד, אם לא קרובים להיסטריה – והכול בגלל מחשבה לא משרתת אחת! זה מעגל קסמים שרבים מתקשים לשבור, וכתוצאה מכך מנהלים חיים אומללים מאוד.

חרדה כמצב של חוסר שליטה

כשאנו חווים חרדה מדובר בעיקרון על חוסר שליטה על מצב קיים, חוסר וודאות. כשאנו לא מצליחים להתמודד עם רגשות כואבים, מצב פיזי, אי וודאות, תשובות שליליות, המתנה ארוכה – שם נוצרת חרדה.

אנחנו שולטים במוחות שלנו, ולא להפך

חשוב להזכיר לעצמנו שאנחנו שולטים במוחות שלנו, ולא להפך! פחד ממקומות סגורים הוא דוגמה טובה לחוסר שליטה. חשבו רגע על מה קורה לכם כשאתם במקום סגור, אילו שיחות מתרוצצות לכם בראש ותראו שהם מתייחסות לחוסר הודאות שלכם במצב הקיים. דוגמה נוספת היא כשאתם הולכים לישון בלילה. שמעתם בוודאי אנשים רבים שאומרים "הייתי עייף כל כך אבל לא הייתי מסוגל לכבות את המוח שלי ולהירדם". אנשים אלה מאפשרים למוחות שלהם לשלוט בהם! במקום לבלות את הזמן היקר הזה בשינה, אנשים כאלה מאפשרים למוחותיהם להחזיק אותם ערים.

דוגמה נוספת שקשורה לחרדה. אם הייתם אי פעם בבית לבדכם והשתגעתם, או אם אתם זוכרים שכילדים שמעתם רעשים מוזרים בלילה ומיד חשבתם על "דברים מפחידים", המוח שלכם הוא ששולט בכם שוב. מחשבה "מפחידה" אחת הופכת לשתיים, ואז לשלוש וכן הלאה. האם יש משהו מחוץ לחלון שלכם שמשמיע קול חבטה בלילה? לא. אבל המוח שלכם מתעתע בכם, דבר המעלה את לחץ הדם, מדיר את השינה וגורם לחרדה.

אותו הדבר אתם עושים עם אנשים אחרים. אם מישהו לא מתקשר אליכם מייד בחזרה, לא מגיע לבילוי, או לא זמין בצורה אחרת, אתם חושבים מיד על הפן השלילי: "הוא כבר לא מחבב אותי", "ידעתי שהיא נפגעה כשאמרתי 'x'" ומחשבות דומות שלרוב מובילות אתכם למחשבה שהחברים שלכם אינם אוהבים אתכם, וכנראה מעולם לא אהבו. לאחר מכן החבר מתקשר ואתם שוב בסדר. נכון?

לומר "רגע"במקום להמשיך להיכנס למאבקים במוח, כמו להישאר ערים כל הלילה, חשוב לעצור כשיש לכם מחשבה חרדתית. אתם צריכים לשאול את עצמכם, "זה באמת נכון או שאני יורד על עצמי ומאפשר לעצמי לחשוב את הגרוע מכול?" עצירה ובחינה של המצב במקום קבלתו בצורה עיוורת זו הדרך הטובה ביותר לסיים את מעגל המאבק במוח. אם תעשו זאת תוכלו ליהנות מקיום מאושר ושלו יותר.

הגיע הזמן לדייק את המוח

ליצירת קשר עם מפתחת השיטה שירלי פולק, נא למלא את הפרטים הבאים: